חנוכה – מקסימום משפחה, מינימום הוצאה

מאת גלעד נוימן, יועץ ומלווה משפחות במקימי
חנוכה הוא זמן מצוין לחיזוק התא המשפחתי. החג שנמשך על פני שמונה ימים מאפשר לחזק את הלכידות המשפחתית ולייצר זמן איכות עם המשפחה הקרובה והרחוקה. אצל משפחות רבות קיימת חשיבה אוטומטית שלכל חג חייבות להתלוות הוצאות מרובות, כמובן שאין סיבה אמתית למחשבה כזאת. ההוצאה המשפחתית לחג לא אמורה ולא צריכה להיות גבוה אלא ממוקדת.

טיולים
לפעמים את המטרות המשפחתיות שהצבתם לעצמכם אפשר לעשות אפילו בפחות מרבע מהמחיר שאותו חשבתם להוציא. לדוגמא, משפחה שרוצה ליצור גיבוש משפחתי לא חייבת לצאת לארבע ימים במלון או בצימר, במחיר של 2500 ₪. לפעמים טיול שטח שעלותו (כולל הדלק) יכולה להגיע ל- 600 ₪, יכול להיות תחליף הרבה יותר טוב הרבה יותר זול וגם הרבה יותר מגבש.

הצגות

אם המשפחה מתכננת לצאת להופעה או הצגה, זה לא מחייב שהיא תשלם על כך מאות שקלים. שימו לב מה המטרה שלשמה אתם רוצים לצאת להופעה, אם אתם מעוניינים בגיבוש משפחתי או בהופעה לילדים אפשר להסתפק בהופעה חווייתית שתיתן לכם את המענה אך תעלה הרבה פחות. כמו כן רצוי לחפש את ההופעות שיש לכם כרטיסים מוזלים אליהם. הרבה פעמים ארגוני העובדים מארגנים הופעות זולות לעובדים בארגון, חפשו את ההנחות הללו הם יכולות להוזיל לכם את המופע במאות שקלים.

מתנות
החלטתם שאתם רוצים לפנק את הילדים במתנות לחג? מצוין! הילדים לא צריכים שתקנו להם דברים יקרים הם יכולים להסתפק גם בצעצועים זולים. במיוחד כשמדובר בילדים קטנים המחיר לא משמעותי עבורם העיקר זה לתת להם דברים שהם ישמחו בהם.

דמי חנוכה
דמי חנוכה זאת הזדמנות מצוין להעביר לילדכם כמה שיעורים בנוגע להתנהלות כלכלית. תנסו ללמד אותם איך להשתמש בסכום שנתתם להם בתבונה. גם כאן העיקר זאת הנתינה ולא הסכום שהילדים מקבלים.

"אבא, אבל למה ההורים של דני נתנו לו מאה שקלים לבילויים ואני מקבל רק שלושים?"- הצבת גבולות מול הילדים היא דבר לא פשוט אבל דווקא בחנוכה בזמן שהילדים נמצאים בחופשה בבית אפשר לתת להם להרוויח את הכסף בכוחות עצמם ולא להתפתות לשבור את הגבולות שהצבתם בתחום הכלכלי. שיתוף של הילדים הגדולים בהתנהלות הכלכלית יכול להוסיף רבות אם עושים זאת בצורה מאוזנת.
מצוות החג

בנוגע להוצאות סביב החג, רכישת נרות או שמן ופתילות עשוי להגיע ל- 50 ₪. כיום ניתן להשיג חנוכיות במחירים זולים (החנוכיות הזולות הם 20- 30 ₪) מה שאומר שסך כל הקניה של מצוות החג לא אמור להיות יותר מ-80 ₪. לנוהגים להעלות במשקל על ידי סופגניות אין שום חיוב לקנות את הסופגניות שעולות 8 ₪ לסופגנייה, במאפיות רבות אפשר למצוא את סופגניות גם ב- 2 ₪.
אור ושמחה והרבה הצלחה.

כשסעודת הפורים יותר דומה לסעודה מפסקת של תשעה באב

כבר חמש שנים שסעודת הפורים של משפחת יהושע יותר דומה לסעודה מפסקת של תשעה באב. חוץ מלשים אפר על האוכל ולשבת על הארץ כל המוטיבים של אבלות במיטבה נמצאים שם. משפחת יהושע היא באופן כללי משפחה שמחה בעלת תחושת ביטחון ויציבות אלא אם כן מדובר על ימי א'- ז' בין השעות שמונה בערב לשבע חמישים ותשע בערב הבא, שזאת השעה המדויקת שבה הילדים של בני הזוג הולכים לישון.

"לעשות אותם ימי משתה ושמחה ומשלוח מנות איש לרעהו ומתנות לאביונים"

"לעשות אותם ימי משתה ושמחה ומשלוח מנות איש לרעהו ומתנות לאביונים" (אסתר ט' כ"ב) מובא בפניני הלכה: "משלוח מנות נועד להוסיף אהבה ואחווה בין אדם לחברו, ועל כן השולח מנות לחברו בעילום שם לא קיים את מצוותו. לעומת זאת, מתנות לאביונים הם כצדקה, שנועדו לעזור לעני באופן הטוב ביותר. ולכן כשאפשר, עדיף לתת את המתנות לעניים בעילום שם… כתב הרמב"ם "מוטב לאדם להרבות במתנות אביונים מלהרבות בסעודתו ובשלוח לרעיו, שאין שם שמחה גדולה ומפוארה אלא לשמח לב עניים…"

בקשת סיוע