חנוכה – דמי חנוכה, חינוך וחיפוש האור

"דודי נתן תשורה לי,
פרוטה אחת שחוקה.
יודעים אתם לכבוד מה?
לכבוד החנוכה" (ח"נ ביאליק בשיר ילדים ידוע לחנוכה)

דמי חנוכה הם מנהג נפוץ ומשמח, לא נדון כאן במקור המנהג ובשורשיו, אבל דמי חנוכה הם הזדמנות מצוינת לחשוב על חינוך פיננסי לילדים: למה בכלל? מאיזה גיל? איך עושים את זה?

חינוך פיננסי לילדים פוגש אותנו בשני מרחבים עיקריים: מישור אחד הוא הכלכלי האישי: התקציב המשפחתי, סדרי העדיפויות הכלכליים שלנו וממילא כמה כסף נוכל להוציא על צרכים, רצונות ופינוקים לילדים. וכמובן – איך מתווכים להם את זה?
מישור שני הוא המישור החינוכי: מה תפקידנו כהורים בנושא חינוך כלכלי לילדינו? מהו האיזון הנכון בין להעניק ולתת מכל הלב לבין לעזור להם לצמוח מתוך תסכול? באיזה גיל נכון לחשוף ילדים לנושאים כלכליים? איך נוכל לגרום לילדים להיות 'עשיר השמח בחלקו' גם בתקופות מאתגרות יותר כלכלית?

מחקרים מראים שהתנהלות כלכלית נבונה היא תוצר של חינוך פיננסי מגיל צעיר. וכמו בחינוך, גם חינוך פיננסי מתחיל בהתנהלות של ההורים ובתיווך שלה לילדים. כך שאם אנחנו רוצים לתת לילדינו הזדמנות מקסימלית להצליח כלכלית, אנחנו חייבים להיות המגדלור שלהם.

בחנוכה מדברים על חינוך וחניכה. להיות מחנך טוב זה לא אומר להיות אדם מושלם, זה אומר להיות בעבודה, בהקשבה, לא 'לעבוד לצלם' של החלטות, דעות וערכים שאולי כבר לא רלוונטיים. להיות גמיש, חושב, מוכן להשתנות.

חינוך פיננסי לילדים זה לא דוקטורט, אלא פשוט הקשבה למציאות: למגבלות הכלכליות, לרצון לצמוח כלכלית, למה שהילדים עצמם מעלים, וחיפוש הזדמנויות לשיח: כשיוצאים לטיול אפשר לדון על התקציב וחלופות שונות איך להשתמש בו. כשהילד מבקש מתנה יקרה אפשר להציע לו שישלים מכספו את הסכום ולעודד אותו להרוויח בעצמו, כפי יכולתו וכישרונותיו. כשהילדים קיבלו דמי חנוכה זו הזדמנות לדון על שימוש מושכל הכסף, חסכון לעתיד יחד עם הנאה בהווה.

חנוכה הוא חג האור, אור שמוסיף ועולה, שנותן בהירות וכח גם לרגעי חושך. גם בנושא הכלכלי, כמו בכל השאר, הלוואי שנזכה להיות האור והמגדלור של הילדים שלנו: לתת להם ידע, לעזור להם להתמודד עם קשיים, ללמד אותם גמישות ויצירתיות ולעודד אותם להפיק מעצמם את המקסימום, כפי שנכון להם.

החזר מס הכנסה לשכירים

עובדים ששילמו מס הכנסה בסכומים הגבוהים מאלו שהיו אמורים לשלם עבור אותה שנת מס, זכאים לקבל החזר מס (למשל במקרים שבהם העובדים פוטרו או הוצאו

כשסעודת הפורים יותר דומה לסעודה מפסקת של תשעה באב

כבר חמש שנים שסעודת הפורים של משפחת יהושע יותר דומה לסעודה מפסקת של תשעה באב. חוץ מלשים אפר על האוכל ולשבת על הארץ כל המוטיבים של אבלות במיטבה נמצאים שם. משפחת יהושע היא באופן כללי משפחה שמחה בעלת תחושת ביטחון ויציבות אלא אם כן מדובר על ימי א'- ז' בין השעות שמונה בערב לשבע חמישים ותשע בערב הבא, שזאת השעה המדויקת שבה הילדים של בני הזוג הולכים לישון.

בקשת סיוע