ערבות הדדית במשבר הקורונה

ערבות הדדית במשבר הקורונה

המצב הכללי במשק מזמן לא היה רע כל כך, שיעור האבטלה הגבוה יחד עם אי הודאות גורמים לחרדות ולחץ אצל רבים. יחד עם זאת עם ישראל מעולם לא זנח את הערבות ההדדית. כמה עצות לשמור על השפיות של כולנו

בשיתוף מקימי
ז בניסן התשפ
01 באפריל, 2020 12:47
עניים

ענייםצילום: shutterstock

 

שעת משבר זו שעתה היפה של החברה הישראלית, מאות עמותות שפועלות למתן עזרה לאנשים במצוקה, בכל התחומים  החלטנו לצאת ולפגוש (דרך הזום כמובן) את אביאל אריה ליבמן מעמותת "מקימי" שהפכה לסמל הכלכלה הנבונה בחיינו, ומובילה את הסיוע למשפחות גם בימי הקורונה ובעיקר למאות משפחות לעבור את חג הפסח בשלום, שאלנו אותו שאלות כדי להבין גם את גודל הצרה, וגם איך מתמודדים איתה, התשובות שקיבלנו היו מרגשות ויותר מזה – שמשיות לכל צוות המערכת.

תוכל לספר לנו בכמה מילים על מקימי בשגרה ומקימי בתקופת הקורונה?

קודם כל צריך להבין שמשפחות במשבר הן משפחות בשבר נקודה, אך באמת התקופה הזו לא מועילה לאף אחד ולצערי גם מורידה משפחות נוספות למשבר וכמובן פוגות יותר באלו שכבר נמצאות שם עוד זמן-מה לפני "הקורונה". אנחנו במקימי כאן עבורם כל השנה, ובאמת בתוקפה הזו אנחנו חווים ריבוי עצום של משפחות הפונות אלינו לקבל ייעוץ וסיוע גם בעקבות חל"ת הקורונה וגם בעקבות התעוררות רבה של אנשים למצב הכלכלי שלהם. אנשים מבינים יותר ויותר את החשיבות של כלכלה נבונה. ובתקופה הזו אנחנו עומדים בכלים המתקדמים ביותר עבור כל משפחה ומשפחה שרוצה להתחיל תהליך שיקום וייעוץ, גם נקודתי לתקופת הקורונה, גם על מנת לעבור את הפסח בשלום, וכמובן תוכנית ארוכת טווח לדרך כלכלית חדשה ואיתנה.

הצלחתם להיערך לזה מראש?
לא נביא אני, ולא פגשתי אחד כזה. את האפשרות לצפות מראש לא הייתה לנו, אך הייתה לנו את הרגישות לשים לב לזה כמה שיותר מוקדם, להערך בצורה מהירה וטובה גם בפן הניהולי של המשרד בזכות העובדים והעובדות המסורים וכמובן בפן המקצועי – היכולת לקלוט עוד משפחות רבות לתהליכי שיקום כלכליים, ולייצר מוביליות תפקודית בכל מערך ומערך שלנו, ובזכות הקידמה שלנו במקימי יכולנו לעבור לפגישות דיגיטליות בזום וכו'. אמנם אנחנו מאמינים גדולים בפנים אל פנים, ובתהליך שדורש קצת יותר מפגישות טכנולוגיות, אך אנחנו מתאימים את עצמנו לצו השעה ולמצב בכל רגע נתון, ומשתפרים גם בתוך המשבר הזה.


מהם באמת התפישות הכלכליות שלכם במקימי בתקופה הזו?
שאלה טובה וחשובה, אני חושב שזה מקיף את הנושאים המרכזיים ביותר בתקופה הזו, אענה לכם על רגל אחת, וישנם אצלנו באתר מאמר מקצועי על כל תחום ותחום בנושאים הללו, שנכתבו בימי אלו להעניק התמודדות ציבורית רחבה כמה שנוכל עם המשבר הכלכלי אליו אנו נכנסים. ואני מקווה שזה יגיע לכמה שיותר אוזניים או עיניים במקרה שלכם באתר כיפה.

 

00:19
-00:19
 

 

דבר ראשון – שינויים
לא לעשות שינויים דרסטים בחייכם, תחכו. העולם לא בורח לשום מקום. ואין סיבה להעמיס על הראש שלנו ובעיקר על חשבון הבנק שלנו.

דבר שני – הלוואות
ואני ארחיב על זה קצת יותר כי בעניי זה אחד הנושאים החשובים בימים אלו. 
אין צורך לקחת הלוואות רק כי אין ריביות או ריביות נמוכות. לזכור שהלוואה זו לא מתנה, הלוואה צריך להחזיר. ובדרך כלל נטילת הלווה ללא יכולת החזרה תגורר כדור שלג שלם של הלוואת. ואם הגעתם להבנה שאפשר וצריך אז תעשו את זה בדרך הנכונה, תערבו אנשי מקצוע אנחנו במקימי נשמח לסייע לכם להבין איך להתמודד עם הלוואת. ותזכרו! שוק אפור תמיד אבל תמיד מחוץ לתמונה, וכן הודעות SMS זה שוק אפור בהתגלמותו נכון, הם סופר דיגיטליים ומתקדמים וממש לא "אפורים" אך תזהרו כמו מאש. כמו שלא תקחו תרופה ממשהו ברחוב לבעיה הרפואית שיש לכם, כך גם לגבי הלוואה.

 דבר שלישי אשראי אשראי אשראי
נכון זה כרטיס פלסטיק ולפעמים רק מספר בדף סליקה ברשת, אבל הכרטיס הזה בדיוק כמו הלוואה, זה כסף שבסוף החודש יורד לנו, זה לפעמים יכול להטעות ולסנוור. "יהיה בסדר" אני שומע הרבה.. אז לא, להיות עם יד על הדופק או יותר נכון על הארנק ולא לשלוף את האשראי על כל דבר, לחשוב פעמיים ולשאול את עצמנו שתי שאלות:
1. מה היכולת שלנו בייחוד בתקופה הזו?
2. האם אנחנו צריכים באמת את המוצר הזה?

דבר רביעי ניצול הזדמנויות
זו תקופה משוגעת, מלאה בחוסר וודאות וכאוס בינלאומי, הכלכלה מסוחררת, הווירוס משתולל. אך זה בדיוק הזמן לעצור לרגע, ולחשוב איך אני יכול לקחת את התקופה למנוע כלכלי, איך העסק שלי יכול לעבור טרנספורמציה דיגיטלית (מעבר לשירות בדיגיטל). איך להיפטר מהעסק שאני מפסיד בו כבר שנים, זה הזמן!. איך להרחיב את השירות שאני מעניק, לצרכים התואמים את התקופה. איך אני יכול לשבת בבית, בבידוד או הסגר, ולנצל את הזמן ללמוד עוד תחום חדש, להתמקצע ולנסות להרחיב אופקים שיהוו מכפלת הכנסה לי ולבתי. גם אם אתם שכירים תמצאו את הנקודות בהן תוכלו ללמוד ולהתפתח ומי יודע איזו משרה תחכה לכם לאחר המשבר.

צילום: יחצ


לסיום, מה תרצה לומר לגולשי כיפה?
אני יחד עם כל צוות מקימי עומדים כאן לרשותכם בכל רגע ורגע, ללא כל עלות וללא תנאי סף. 

את היכולת הזו לקלוט מאות ואלפי משפחות ללא תשלום וכו', אנחנו מקבלים בזכות עשרות אלפי התרומים היקרים שלנו, שמחזיקים את המשפחות שאנו מלווים במקימי ממשבר לדרך כלכלית חדשה. בתקווה שהערבות ההדדית הזו לא תיפסק ורק תצמח ותעלה, הצטרפו גם אתם אלינו למעגל החסד שלנו מקימי! ואני קורא לכם ולחבריכם לתרום את מצוות "קמחא דפסחא" באמצעות מקימי שנוכל להמשיך, לעמוד ולסייע לעוד משפחות רבות לצאת מהמשבר.

 

משבר כלכלי הוא גם הזדמנות לחשבון נפש

בסוף השבוע הקרוב נחגוג כולנו את ראש השנה החדשה. ישראלים רבים רוצים להשקיע, לכבד ולציין את החג עם כמה שיותר שפע ואווירה חגיגית. אך לא רק הקניות בסופר, אלא גם קניית בגדים חדשים, מתנות, כלים לאירוח והוצאות נוספות עלולים להביא משפחות רבות לעלויות גבוהות מבלי לשים לב.

חוששים מההוצאות של לפני החגים? אתם חייבים לקרוא את זה

בסוף השבוע הקרוב נחגוג כולנו את ראש השנה החדשה. ישראלים רבים רוצים להשקיע, לכבד ולציין את החג עם כמה שיותר שפע ואווירה חגיגית. אך לא רק הקניות בסופר, אלא גם קניית בגדים חדשים, מתנות, כלים לאירוח והוצאות נוספות עלולים להביא משפחות רבות לעלויות גבוהות מבלי לשים לב.

קניות

כך תעברו את תקופת החג עם כמה שפחות הוצאות כלכליות

בסוף השבוע הקרוב נחגוג כולנו את ראש השנה החדשה. ישראלים רבים רוצים להשקיע, לכבד ולציין את החג עם כמה שיותר שפע ואווירה חגיגית. אך לא רק הקניות בסופר, אלא גם קניית בגדים חדשים, מתנות, כלים לאירוח והוצאות נוספות עלולים להביא משפחות רבות לעלויות גבוהות מבלי לשים לב.

בקשת סיוע